Hawaje - wakacje już od 6099 zł

Na wakacje: Wyspy Kauai i Niihau, Hawaje

Przewodnik turystyczny: Hawaje/ Wyspy Kauai i Niihau

Częściowe zachmurzenie
20°C
Opady:
brak
Zachmurzenie:
25%
Ciśnienie:
1016 hPa
Wiatr:
11 km/h330°
Dwie najbardziej na północ wysunięte hawajskie wyspy, z których tylko jedna udostępniona jest dla turystów. Jest to Wyspa Kauai, nazywana wyspą ogrodów. Spotkamy tu niezwykłą przyrodę, w postaci tropikalnych lasów porastających kaniony i doliny, malowniczych wodospadów i nadmorskich klifów. Coś dla siebie znajdą tu zarówno aktywni turyści i szukający relaksu na piaszczystej plaży. Wyspa Niihau jest natomiast wyspą prywatną - aby się na nią dostać trzeba posiadać specjalne zaproszenie, które nie łatwo jest uzyskać. Zamieszkuje ją rdzennych 250 mieszkańców, którzy starannie pielęgnują tradycję. Wyspa nie dopuszcza na swe terytorium żadnych nowinek technicznych, można więc stwierdzić, że jest „odcięta od świata”.

Regiony

 • Wyspa Kauri – nazywana wyspą ogrodów, niezwykłą przyrodę wyspy tworzą lasy tropikalne, wodospady, kaniony, doliny i klify.
 • Wyspa Niihau – najmniejsza zamieszkana wyspa Hawajów leży na północno-zachodnim krańcu archipelagu. Jest to wyspa prywatna, nie mają tu wstępu ani turyści, ani mieszkańcy innych wysp.

Ośrodki i atrakcje

 • Największe miasta: Lihue, Waimea, Kappa, Wailua.
 • Najciekawsze atrakcje turystyczne: Park Przyrody Na Pali State Park, Park Przyrody Kanion Waimea State Park, Park Przyrody Kokee State Park.
 • Najpopularniejsze regiony turystyczne: Lihue, Waimea, Kappa, Wailua.

Geografia i przyroda

Kauri jest wyspą pochodzenia wulkanicznego, z już wygasłymi wulkanami. Z geologicznego punktu widzenia wyspa ta powrastała jako pierwsza w archipelagu Hawajów. Najwyższy wulkan wznosi się prawie na 1600 m n.p.m. Na wyspie znajduje się najwilgotniejsze miejsce na świecie – z roczną sumą opadów wynoszą ok. 11 700 mm – w dolinie Mount Wai'ale'ale. Tak intensywne opady spowodowały wypłukanie materiału skalnego i powstał w centralnej części wyspy kanion Waimea, który znany jest jako Wielki Kanion Pacyfiku. Wyspa zachwyca również wspaniałymi wodospadami oraz niesamowitymi klifami. Ze względu na klimat panujący na wyspie, wykształciły się żyzne gleby co powoduje rozwój, niespotykanej na innych wyspach archipelagu, niesamowitej roślinności. W górzystych rejonach zamieszkuje ptak petrel hawajski (Pterodroma sandwichensis). Niihau jest położona 27 km od Kauri. Jest to również wyspa wulkaniczna lecz w większości płaska i jałowa.

Historia

Pierwszymi mieszkańcami wyspy byli Polinezyjczycy, którzy przebyli 4 000 km na dwukadłubowej łodzi (kanoe) by dostać się na Kauri. Było to ok. 700 lat temu. Kilka wieków później wyspę zaczęli osiedlać Amerykanie, Filipińczycy, Chińczycy, Japończycy a także Europejczycy. Pierwszym Europejczykiem, który zbadał wyspę był James Cook w 1778 roku. Przywiózł ze sobą kozę, która udomowiła się w stanie dzikim na bagnach. Jeśli natomiast chodzi o wyspę Niihau Elżbieta McHutchison Sinclair w 1864 roku odkupiła ja od Kamehameha V za 10 000 dolarów w złocie. W 1915 roku jej wnuk Aubrey Robinson zamknął wyspę dla turystów i wycieczkowiczów. Obecnie wyspa należy do jego wnuków Brucea i Keitha Robinson.

Sport i rekreacja

 • Kanion, który można pokonać tylko kajakiem, szlaki dla zapalonych wędrowców prowadzące wprost do ukrytych w górach wodospadów to coś dla lubiących naprawdę aktywny wypoczynek.
 • W miejscowościach nadmorskich można rozkoszować się bądź to leniuchowanie na plaży, bądź korzystaniem z dobrodziejstw ciepłej wody i sportów wodnych.

Warto wiedzieć

 • Waluta – dolar amerykański, 1 USD – 2,92 PLN (stan na sierpień 2011).
 • Wizy – wymagana jest wiza amerykańska.
 • Czas – minus 11 godzin od czasu polskiego w zimie, minus 12 godzin od czasu polskiego w lecie.
 • Szczepienia – nie są wymagane.

Wyspy Kauai i Niihau, Hawaje - prognoza pogody

 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  24°C
  opady:
  0.3 mm
  zachmurzenie:
  25%
  wilgotność:
  78%
  widoczność:
  16 km
  ciśnienie:
  1016hPa
  wiatr:
  90°   12 km/h
  wsch. słońca:
  06:12
  zach. słońca:
  18:51
 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  min.20°C max.23°C
  opady:
  0.6 mm
  wiatr:
  37°   16 km/h
  wsch. słońca:
  06:11
  zach. słońca:
  18:51
 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  min.20°C max.24°C
  opady:
  1.1 mm
  wiatr:
  66°   22 km/h
  wsch. słońca:
  06:10
  zach. słońca:
  18:52
 • Częściowe zachmurzenie
  min.22°C max.27°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  160°   9 km/h
  wsch. słońca:
  06:09
  zach. słońca:
  18:52
 • Częściowe zachmurzenie
  min.23°C max.26°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  239°   7 km/h
  wsch. słońca:
  06:08
  zach. słońca:
  18:52

Wyspy Kauai i Niihau - klimat w Hawaje